|
Product Details:
|
| Life Cycle: | 100000 Cycles | Voltage & Current: | 250V 10A |
|---|---|---|---|
| Contact Type: | Normally Closed Or Normally Open | Switch Type: | Auto Reset Or Manual Rese |
| Temperature Range: | 50-150℃ | Case: | Plastic |
| Highlight: | 10 Amp resettable fuse thermostat,KW9700 bimetallic thermostat switch,H2O thermal protection switch |
||
| Electrical Rating | DC-12V max 12A; DC-24V max 10A; AC-125V max 8A; AC-250V max 16A |
|---|---|
| Open Temperature | (30~150)±5°C; 5°C steps |
| Reset Temperature | 2/3 of action temperature ±15°C (customizable per customer requirements) |
| Life Cycles | 10,000 cycles |
| Size | L15mm × W7.1mm × H3.8mm |
| Lead Wire | #22 3266, end half tripping, 70mm length (customizable) |
| UL File No | E487478 |
| CQC Certificate No | CQC16002142880 |
| TUV Certificate No | B160592241002 |
| Model | Case | Length (mm) | Width (mm) | Height (mm) | Voltage & Current | Lead Wire |
|---|---|---|---|---|---|---|
| H20 | Plastic | 18.5 | 8 | 4 | DC-12V max 12A; DC-24V max 10A; AC-125V max 8A; AC-250V max 10A | #20 3135, end 5mm half tripping, 70mm length (customizable) |
| H21 | Metal | 18.5 | 7.3 | 3.8 | - | - |
| H21 | Metal | 20 | 8 | 4 | AC250V 20A | #16 3135 |
| BH-A1D | Metal | 15 | 6.6 | 3.2 | DC-12V max 12A; DC-24V max 10A; AC-125V max 8A; AC-250V | #20 3135, #22 3266, #22 3135, end 5mm half tripping, 70mm length (customizable) |
| BH-B2D | Plastic | 15 | 7.1 | 3.8 | - | - |
| BH-TB02B-B8D | Plastic | 15 | 5.2 | 2.4 | DC-12V max 4A; DC-24V max 3A; AC-125V max 3A; AC-250V max 2A | 3266-AWG24#, 3135-AWG24# or nickel strip, 70mm length (customizable) |
| Code | Temperature | Code | Temperature |
|---|---|---|---|
| 30 | 30℃ | 100 | 100℃ |
| 35 | 35℃ | 105 | 105℃ |
| 40 | 40℃ | 110 | 110℃ |
| 45 | 45℃ | 115 | 115℃ |
| 50 | 50℃ | 120 | 120℃ |
| 55 | 55℃ | 125 | 125℃ |
| 60 | 60℃ | 130 | 130℃ |
| 70 | 70℃ | 135 | 135℃ |
| 75 | 75℃ | 140 | 140℃ |
| 80 | 80℃ | 145 | 145℃ |
| 85 | 85℃ | 150 | 150℃ |
| 90 | 90℃ |
| Electrical Rating | DC-12V max 12A; DC-24V max 10A; AC-125V max 8A; AC-250V max 16A |
|---|---|
| Open Temperature | (30~150)±5°C; 5°C steps |
| Reset Temperature | 2/3 of action temperature ±15°C (customizable) |
| Life Cycles | 10,000 cycles |
| Contact Closure Resistance | ≤50mΩ |
| Insulation Resistance | ≥100mΩ |
| Electric Strength | AC1500V/1min (no breakdown or flashover) |
| UL File No | E487478 |
| CQC Certificate No | CQC16002142880 |
| TUV Certificate No | B160592241002 |
Contact Person: Cherry Lee
Tel: +86-13431163393
Fax: 86-769-82657011