|
Product Details:
|
| Type: | NTC THERMISTOR | B Value: | 3977k |
|---|---|---|---|
| Temperature Range: | 40-150C | Cable Material: | PVC Cable |
| Waterproof Rating: | IP67 IP68 | Resistance Values: | 5K 10K 50K 100K |
| Thermistor Type: | NTC | Model Number: | 3977K |
| Output Type: | NTC Thermistor Temperature Sensor | Theory: | NTC Thermistor Temperature Sensor |
| Description: | 100K Resistor NTC Thermistor Temperature Sensor | Usage: | Batteries, Household Appliance |
| Place Of Origin: | China, Guangdong | Brand Name: | HENG HAO |
| Certificate: | Rohs Ul | ||
| Highlight: | 40-150C Temperature Range NTC Thermistor,PVC Cable NTC Temperature Sensor,NTC Type Thermistor Temperature Sensor |
||
High-performance NTC thermistor temperature sensors designed for demanding industrial applications with superior waterproof protection.
| Model Number | 3977K |
|---|---|
| Type | NTC Thermistor |
| Place of Origin | China, Guangdong |
| Brand Name | HENG HAO |
| Usage | Batteries, Household Appliances |
| Theory | NTC Thermistor Temperature Sensor |
| Output | NTC Thermistor Temperature Sensor |
| Description | 100K Resistor NTC Thermistor Temperature Sensor |
| B Value | 3977K |
| Temperature Range | -40°C to +150°C |
| Cable Material | PVC Cable |
| Waterproof Rating | IP67 / IP68 |
| Certification | RoHS, UL |
Dongguan Heng Hao Electric Co., Ltd. is located in Dongguan City, Guangdong Province with very convenient transportation and a favorable geographic location. We are specialized in developing and producing temperature controllers, thermostats, thermal protectors, temperature switches, temperature protectors, bimetal thermostat and other related products.
Our company has more than 10 senior technicians who are very familiar with this industry. Our products have been certified by CQC, VDE, UL and SGS environmental systems. Our company is always adhering to ISO9001:2000 Quality Management System and the product quality is automatically inspected and controlled by the computer.
Our annual output can reach 50,000,000 pieces and our products are widely exported to Europe, America and South Asia.
Contact Person: Cherry Lee
Tel: +86-13431163393
Fax: 86-769-82657011